A Schip op het zand. Plaatselijk nieuws. IN DE HOEK. - - .-■■■■ SOESTER COURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. UITGAVE J DRUKKERIJ SMIT SOESTDÏJK Abonn. p. kwart, f 1.50 - p. post f 1-75 24e JAARGANG No. 88. Bureau: Vao Weedestraat 35 - Telefoon 2566 - Giro 126156 DINSDAG 30 NOVEMBER 1948. De Australische regering streeft er naar Het is met Frankrijk eigenlijk een wonder lijk geval. Het Franse volk is, in tegenstel ling met wat men in het buitenland denkt, in de grond van de zaak oersolide en eerder conservatief dan revolutionnair. Het zijn al leen de Parijse voorsteden en enkele indus triële centra, die een woelige traditie ophou den, maar in het algemeen is Frankrijk het land van de ijverige spaarder en de kleine belegger. De boerenbevolking, die procents- gewijs in Frankrijk sterker is dan in Neder land, verlangt alleen het rustig bezit van een stukje grond en zelfs van de socialistische arbeiders is het ideaal eens een eigen huisje met een flinke tuin te bezitten. Het land is rijk aan steenkool, aan ertsen, aan kalizou- ten en zelfs aan waterkracht, de bodem is, hoewel in sommige delen verwaarloosd, over het algemeen niet onvruchtbaar, er zijn vele bevaarbare rivieren, goede havens aan de Noordzee, Atlantische Oceaan en Middel landse Zee, het is een gezocht toeristenland, het bezit grote en rijke koloniën endes ondanks verzinkt het land in onrust en ar moede! Onverklaarbaar? Neen! De eerste grote klap kreeg Frankrijk door de eerste wereld oorlog, waarin het niet alleen doodbloedde, maar ook zijn industrieën in het Noorden en het Oosten van het land verwoest zag. Na de oorlog kwam er van een Duitse scha deloosstelling evenmin iets terecht als van de vorderingen, die op het ogenblik geheel Europa ten opzichte van Duitsland heeft. Duitsland was in 1918 niet verwoest, Frank rijk daarentegen wel en wij weten op het ogenblik wat dat zeggen wil. Men kwam aan woningbouw vrijwel niet meer toe en zelfs de bestaande woningen konden niet meer voldoende worden onderhouden. Maar het volk eiste na de ontberingen van de oorlog een beter leven dan vroeger en de zwakheid van het Franse volk zit eigenlijk daar in, dat het geen straf herstelplan aan zichzeli dorst op te leggen. Daardoor kelder de de franc in 1926, dus acht jaar na de wa penstilstand. Daarop kwam Poincaré aan het bewind, die de financiën in evenwicht brachf, doch eerst de ^crisis van 1930 en daarna de hernieuwde Duitse dreiging door braken opnieuw het Franse herstel. De tweede wereldoorlog heeft eigenlijk de genadeslag gegeven. Het was een half her- steld land. dat nog eens zwaar getroffen werd en nu zit men met een uiterst onte vreden stedelijke bevolking, die gedwongen is in onvoldoende en slecht onderhouden huizen te wonen en die fantastisch hoge prijzen voor levensmiddelen moet betalen. Zoals bijna overal in de getroffen landen zocht men na de oorlog uitkomst in socia listische richting. Men schreef de herhaalde oorlogen toe aan de tegenstellingen tussen kapitalistengroepen en meende een minder gevaarlijke wereld te scheppen door de grote industriële bedrijven aan de gemeen schap te trekken. Reeds thans echter heeft men daarbij twee grote teleurstellingen moe ten slikken. Voor de arbeiders is de grote schok geweest te ontdekken, dat een land als Rusland, waar geen kapitalisten meer zijn, niettemin een minstens even grote be dreiging voor de vrede kan zijn als de meest imperialistisch-kapitalistische staat ooit ge weest is. De tweede schok was, dat de ge nationaliseerde bedrijven volkomen ave rechtse resultaten opleverden. Wij citeren uit een Belgische parlementaire studiecom missie over de genationaliseerde Franse mijnen: „Na ongeveer 2Vt jaar staatsbeheer is er in het noordelijk bekken en in dat van het Pas de Calais niet één groep aan te wij zen, die een bevredigende uitkomst heeft opgeleverd, ondanks de indrukwekkende be dragen, die men aan vernieuwing der uit rusting heeft besteed. Overal is het aantal arbeiders aanzienlijk gestegen, doch het rendement is beneden dat van 1938 geble ven." Zowel economisch als sociaal blijkt de nationalisering van mijnen en fabrieken een fiasco te zijn en dat heeft de geestelijke verwarring in Frankrijk nog groter gemaakt. Men verlangt thans naar een fors bewind, maar wenst daar toch zekere garanties bij voor vooruitstrevendheid en sociale recht vaardigheid. Deze punten mist men echter in het programma van De Gaulle, die so ciaal-economisch niets aan te bieden heeft. Daardoor durft de massa van het volk het noch met de communisten, noch met de Gaullisten aan en daardoor blijft de rege ring een verzameling zwakke middenfigu ren. Naar welke kant tenslotte de naald zal doorslaan, is op dit moment nog niet te zeggen. Intussen moge dit schip op de Franse zandbank ook voor andere volken een baken in zee zijn. Voetbal, VOETBALOVERZICHT. SECIJ.F.C. 3-0 BDC—En Avant 1—4 Soes ter BoysRK VUV 42 Velox 3SEC 2 1—2 SEC 3Veenendaal 3 11 Hoogland 2-SEC 4 3—5 NSC 3BDC 2 1-4 Bbc 3—BDC 4 6—3 uw 7—BDC 5 onbekend. lieèvo SEC n-.ct enige invallers do strijd tegen IJ.F.C. moest aanbinden, werd vol gens de verwachtingen mot 30 gewon- nen. BDC moest daarentegen met 14 voor En Avant de vlag strijken. Door dezia nederlaag is de afstand tussiein die lei ders op 5 punten gekomien, hetgeen moeilijk zal zijn in te halen. De Soester Boys namen zoals verwacht met 42 revanche op RK VUV. De- SEC-reserves omzeilden een gevaar lijke klip door Velox 3 in eigen huis met 12 te verslaan. SEC 3 speelde thuis die return-wedstrijd tegen Veenendaal 3 en behaalde een 11 gelijk spel. BDC 2 'bleef de goede weg bewandelen, waarvan NSC 3 met 14 de dupe werd. Voor de overige wedstrijden verwijzen wij naar de hierboven geplaatste uitsla gen. SEC—IJ.F.C. 3—0. Hoewel SEC met invallers voor rechts back Rijnders en linkshalf Van Ginkel de strijd tegen IJ.F.C. moest aanbinden, is zij ;er toch in geslaagd de bezoekers een gedecideerde nederlaag toe te bren gen. Het begin gaf een gelijk opgaande strijd te zien, hoewiel de aanvallen van de thuis club veel gevaarlijker waren. Na twintig minuten dachten wij SEC d<? leiding tc zien nemen, toen, na eein scrim- mage voor het IJ.F.C.-doel, midvoor Post fraai inkopte, maar nog juist op de doel lijn wist eien der IJ.F.C.-achterspelers de bal weg te werken. Aan de andere zijc'ie trachtten de bezoe kers met verre schotten de SEC-doelman te passeren, maar de meeste schoten gingen langs of over het doel. Er waren juist 30 minuten gespeeld, toen, na goed combinatiespel van de SEC-linker vleugel, linksbuiten v. d. Broek een hard diagonaal schot loste, waarna de bal via de staander in het IJ.F.C.-doiel verdween. 10, Reeds vijf minuten later wist de SEC-midvoor Post die linksachterspeler van IJ.F.C. snel te omspelen en met alleen de doelman voor zich, had hij geen moeite de stand op 20 voor zijn club te brengen. Met enthousiast spel probeerden de be zoekers de achterstand in te lopen, maar de trapvasfe SEC-verdiediging bleek niet te passeren :en met een 20 voorsprong voor SEC kwam de rust. Na de doelwisseling had SEC het beste van het spel. Steeds opgesfuuwd door de hard werkende middieniinie, trachtte de SEC-voorhozde de score te verhogen. Er waren juist twaalf minuten in de 2le helft gespeeld, teen de SEC-midvoor den voorzet van r~chts fraai doorkopfie naar de vrijstaande linksbinnen Maassien, die met een strak schot de stand op 30 bracht Enige minuten later verdween de bal weer in het IJ.F.C.-doel, maar de scheidsrechter had nu een overtreding ge constateerd en annuleerde dit doelpunt. De bezoekers blijken slechte vcrlldzlers fce zijn en trachtten mieit hard en ruw spel de kansen te doen keren. Heit spel werd er dan ook niet fraaier op en moest meerdere malen door de arbiter worden onderbroken. Enige hoekschoppen op het SEC-doel brachten de bezoekers ook al geen suc ces. Nadat SEC -nog een buitenspel-doel punt had gescoord, kwam ten slotte bet einde met eien verdiende 30 overwin ning voor S-E.C. BDC—EN AVANT 1—4. BBC had in vijf wedstrijden al geen ne derlaag meer geleden. Dit gaf aanleiding te verwachten, daf de blauwwitten op leigen terrein tegen En Avant ook tot een verdienstelijke prestatie zouden kunnien komen. De aanhangers, die daarop re kenden, zijn wel danig teleurgesteld. De Soiesternaren hadden Zondag niet de bes te vorm in de benen; het combineren liet alles te wensen over en het plaatsten was in tegenstelling met dat van de gasten, zeer slordig. Bovendien waren de laatsten al meteen aan het zeer gladde terrein gewend, terwijl verschillende BDC-ers zich hierop slecht thuisvoelden, waardoor vooral in het begin nogal eens vaak' ge mist werd. Zoals wij reeds zeiden: En Avant wist zich beter aan te passen en had reeds na 10 minuten spelen, door dat verschillende B.D.C.-iers over de bal heentrapfen, op gelukkige wijze een 02 voorsprong verkregen. Gelijdelijk aan kwam BDC er toch wel wat betfiQr in en was gedurende biet laatste kwartier voor de rust geregield in de aanval, zondier er evenwel in te slagen de achterstand in te lopen. De tweede helft begon met ern fel of fensief van de thuisclub, maar nu had BDC noch het geluk, noch scheids rechter Maas mee, die een niiet ongemo tiveerd appél der Soestenaren om etefi strafschop, toen een der Utrechtse spe lers de bal met hand speelde, raegaefrdle. Dit was erg jammer, want hdj had de ommekeer in deze wedstrijd kunnen worden, temeer daar Ben Derickx na 10 minuten met een hard schot de stand op 12 bracht. De BDC-ers zetten nu alles op alles, doch het verwachte doel punt kwam aan de andere kant, toien de Utrechtse linksbinnen met een cor ner fraai inkopte. 13. Hierna liet de thuisclub de moed zakken, wat echter niet wegnam, dat er nog verschillende aanvallen op het En Avant-doej werden ondernomen. De keeper wist echter steeds te redden. De bovenlat hielp hem daarbij tweemaal. Nadat de gasten nog eenmaal door hun linksbuiten hadden gedcielpunt, kwam het einde van deze ontmoeting, weliswaar met een geflatteerde, doch overigens ab soluut verdiende overwinning voor En Avant. GEMEENTERAADS VERGADERING. In de gemeenteraadsvergadering, welke a.s. Vrijdagavond, te 7 uur, wordt ge houden ten gemeentehuize, komt de na volgende agenda in behandeling: 1. Vaststelling der notulen der verga dering van 13 October 1948. 2. Mededeling van ingekomen stukken. a. Schrijven van de Hoofdingenieur van de Rijkswaterstaat, inhoudende medede ling dat verbetering van die Rijksweg (voetpaden) in de kom van Soesterbcrg zal worden opgenomen in bet onder- houdsbeistek voor 1949. b. Schrijven van de Hoofdingenieur der Rijkswaterstaat inhoudende die me dedelingen omtrent aanleg Rijksweg Bemnes-Hoevielaken. c. Vragen van de raadsleden Mevr. Th. J. Bungeiner-Odinot en J. Burgwal ïnzakle ondersteuning van behoeftigen, die in 'f bijzonder worden getroffen door de stij ging der prijzen voor noodzakelijke le vensmiddelen met antwoord van B. en W. d. Adres van het besfuur der stichting Engendaalschool, verzoekende medewer king voor uitbreiding van schoolruimte, met voorstel dit - in handen te stellen van B. en W. om prae-advies. e. Rapport van de Hoofdinspecteur van Politie met betrekking tof het aantal verkeersongevallen in de ge meente. f. Correspondentie met de PUEM in zake wijziging branduren der straatver lichting. g. Adres van het bestuur der Sjtïchting Kleuterscholen le Soest, verzoekende de subsidie voor de onder zijn bestuur staande scholen te verhogen met voor stel dit in handen fe stellen van B. en W. om prae-advies. h. Adres van de gezamenlijke besturen van het Chr. Gymnasium, St. Bonifacius Lyceum en de Chr. H.B.Si. te Utrecht, verzoekende een subsidie van f 100. per jaar per leerling, die uit Soest een van deze scholen bezoekt, met voorstel dit in handen te stellen van B. en W. om prae-advies. i. Vragen van het raadslid R. Hilhorst, betrekking hebbende op de buitenplaats „Colenso'', met antwoord van B. en W. j. Schrijven van de Inspecteur der Re gistratie te Utrecht verzoekende onttrekking aan het openbaar verkeer van een gedeelte van een rijwielpad te Scies- terberg, met voorstiel dit ïn handen te stellen van B. en W. om praie-advies. 3. Verzoek van de firma de Jong, Amersfoortsestraat fe Soiesterberg om ontheffing van de verordening ex artikel 4 der Hinderwet ten behoeve van de vestiging van een bedrijf in de kom der giemeente m'et voorstel van B. en W. 4. Vaststelling van het uitbreidingSr plan in hoofdzaak met schadevergoedings- verordening. 5- Voorstel tot benoeming van lieden der commissie, als bedoeld in artikel' 8 der Woonruimtewet. 6. Voorstel tot vaststelling van de uitgaven van het openbaar onderwijs over 1947 en tevens over het vijfjarig tijdvak 1943 tot en 1947, zulks ingevolge 53 ter, le en 2e lid, der Lager Onder wijswet 1920. 7. Voorstel tof vaststelling van de ver goeding voor de bijzondere scholen over 1947, ingevolge de artikelen 101 en 101 bis, der L.O.wet 1920. 8. Voorstel tot benoeming van ©en lid, wiegens periodieke aftreding van de Sclhoonheidsoommisisie. 9. Verzoek aan Gedeputeerde Staten om de gemeente de verdelen in kieskrin gen ingevolge artikel 31 der Kieswet. 10. Voorstel tot wijziging van de ver ordening op de Vermakelijkheidsbelas ting. 11. Voorstel tot wijziging en aanvulling der legesvierordening. 12. Voorstel tot het aangaan van een geldlening groot f425.000.voor finan ciering woningwetuitgaven. 13. Voorstel tot vaststelling van be sluiten tof opname en belegging van kas geld in 1949- 14. Verdeling van de Raad door lo ting in twee afdelingen in verband met onderzoek der gemeentebegroting 1949. Wij bezitten in onze Roomboter een pracht van ecenomische barometer. We weten het nog van voor de oorlog. Als het met de boter niiet pluis is, is het met het Nederlandse economische be stel ook niet pluis. Die laatste, nogal drastische verhoging van dei roomboterprïjs zal wel de oorzaak zijn, dat in ons land de zuivelfabrieken thans tot de nok vol liggen met boter. Heit pu-* bliek is op een holletje van koeienboter naar walvisbofer overgegaan en nu is Holland in last. Wat moeiten wij nu met al die boter? Exporteren? Was heit maar waar. De; Denen zijn ons in kwaliteit en prijs een slag voor. Misischien is er hier of daar nog wel een land, dat onze bo ter zou willen hebben, maar zo'n land zit dan gewoonlijk weer krap in de de viezen. Wanneer we die boter op de markt smij ten, moet er naituurlijk wieer dik geld worden bijgelegd door de regering en Id'an zijn we weer even ver of misschien nog verder van huis dan vóór de prijsver hoging. Ik heb zo'n idéé, dat die een of andere econoom in Den Haag zich eien beetje heeft verrekend en niet heie'fjf voorzien, dat we ineens en bloc van de roomboter zouden afzien. Ik schreef het al eens. Den Haag behoeft de mensen niet voor te rekenien hoe ze de veelbesproken 31 cent van de veelbesproken gulden kun nen verdienen. Dat'weet het volk véél beter dan de hjefrien van de Voorlichting in Den Haag. Het slot van het lied zal wied.' zijn, dat de 'boterboeren met een subsidie uit de botermisère worden geholpen en waar om ook niet? Laat dat enige millioienien kosten, wat maakt dat uit op onze uitgaven voor het regeringsapparaat? Minister Lieftinck verhoogt dan de om zetbelasting nog maar eens ien doet daar mee nog een beetje smorender de das om aan de middenstand en bedrijfsle ven, tot de dood er op volgt. Dan gaan we de middenstand ien het bedrijfsleven weer subsidie gjeven. De hiervoor beno digde centen vindt de Minister dan wel weer in oen andere belasting. Daar heb ben we dan weer ambtenaren voor no dig en de uitgaven hiervoor dekken we weer met .eien ander fiscaal kunstje. Enz. Wat zegt U? Komen we ©r zo niet uit? Alles goed en wd, maar de jxditieke on rust hebben we dan toch maar weier 'n poosje verschoven. Dat dit gaat ten kos te van het bedrijfsleven en de midden stand en dat de onrust in diverse scha keringen zich straks in erger mate' zal voordoen, daarover kunnen wij ons nu nog niet dik maken. Regeren is nu eenmaal vooruitzien en dit valt met het mistige wieer der laat ste dagen niet mee. H. OEKMAN. 15. Voorstel tot wijziging begroting ba ten en lasten Gasbedrijf. 16. Vaststelling van besluiten inzake gemeen te-eigendommen, t.w.: a. Tot verhuur van de tuinmanswoning van de buitenplaats „Colenso" aan H. J. van Esch. b. tot verhuur van het voetbalveld aan de Schrikslaan aan S.E.C. c- tot verpachting van percelen grond aan de Paulus Potterlaan aan L. Bouw huizen. d. tot verpachting van grond met schuur nabij de Julianalaan aan W. Benschop. e. tot verpachting van een pierceel bouwland nabij de Lazarusberg aan W. Floor. f. tot aanvulling van het raadsbesluit dd. 13 October 1948, No. 569, to,t verhuur van de villa „Colenso" aan W. F. Mira- ni en D. Mirani. g. tot aankoop van het perceel Noor- derweg 20 van D. v. d. Ploeg c.s, te Hil versum. h. tot aankoop van enige percelen grond gelegen in het partieel uitbreidingsplan „Hartweg". i. tot aankoop van ©n verkoop van grond aan W. van Breukelen in bet partieel uitbreidingsplan „Harfwieg". j. tot aankoop van »n strook grond langs de Laanstraat van Th. Sukel en Wed. G. Sukel. k. tot het overdragen van de bevoegd heid aan B. en W. tot verkoop van goe deren van geringe waarde» 17. Voorstel van B. en W. tot herstel en verbetering van het Landgoed „Colen so"' in D.ILW.-verband, met c|rediet-aan- vrage. JODEN VERRAAD GESTRAF1. Het Bijzonder Gerechtshof te Utrecht veroordeelde Donderdag j.1. Roelof Join- king alhier wegens het in bezettingstijd aan de1 Duitsers meedelen van het'adres van eien ondergedoken jodin en haar kind in deze gemeente, tof drie jaar ge vangenisstraf met aftrek van voorarrest. Aan deze straf werd nog toegevoegd ejon voorwaardelijke ter beschikking stelling van de Regering met een proeftijd van drie jaar.

Soester Courant | 1948 | | pagina 1