BLEEKERIJ. LEERBOEKJE NEDERLANDSGHE LANDBOUWERS Iets nieuws! Onontbeerlijk voor eiken Landbouwer. UIT HET BUITENLAND^ België. De Sehah vpn Perzië is met een talrijk gevolg heden-»:amiddag te 33/4 ure alhier aangekomen. Hij is aan het station ontvangen door den,/ Koning en door den Graaf te Vlaandere/n. Eene talrijke volks massa was aan he?G station bijeengekomen. Den 18en heeft, hij zich te Ostende aan boord van een Mngelseh oorlogschip begeven dat hem nasdr Engeland zou voeren. Rusland. Blijkens berichten omtrent de expeditie naar Khiwa heeft een detachement van Mangyschlack zich den 26sten Mei ver- eenigd met een detachement uit Oran. Den volgenden dag hebben de Russen stormen derhand Chodsheili ingenomen en den vij and op de vlucht geslagen. Den lsten Juni heeft een groot gevecht plaats gehad bij de inneming der versterkte stad Mangyt. Gene raal Kaufmann is de Amur Deria overge trokken, op 35 wersten afstand van de hoofd stad Khiwa. Turkije. De Khedive van Egypte heeft met het huis Oppenheim een leening geslo ten van 32 milioen nominaal, waarvan de opbrengst bestemd is tot delging der vlot tende schuld. Spanje. In de Cortes is mededeeling ge daan van het programma van het nieuwe ministerie. Daarin wordt het ernstige van den tegenwoordigen toestand erkend, bene vens de noodzakelijkheid om tot eene reorga nisatie van het leger over te gaan. De be grooting kan niet worden aangeboden vóór de reorganisatie der Staten van het Bond. Het deficit zal 2800 millioen realen bedra gen. De regeering verklaart zich voor de instelling van gemengde scheidsgerechten tussclien patroons en werklieden ter voor koming van werkstakingen. Eene commis sie zal de verdeeling der Staten van het Bond binnen een kort tijdverloop bepalen. Frankrijk. Het rechter-centrum heeft besloten om in de bureaux bij het onder zoek der quaestie van de vervolging van Ranc zich te bepalen bij het judicieel ge deelte en de feiten, die hem ten laste wor den gelegd, en alles te vermijden waarom Ranc niet vervolgd werd. Het linker cen trum schijnt geen deel te willen nemen aan de debatten in de bureaux over de quaestie Ranchet behoud zich de vrijheid om te handelen totdat de zaak zal zijn onderzocht. Het zou voornemens zijn om den heer Say het vice-presidentschap der Vergadering op te dragen. Kerk- en Schoolnieuws. ADVERT ENTIËN. Amersfoort, 17 Juni 1873. Amersfoort, 19 Juni 1873. Samenstelling en het Gebruik der Scheikundige Meststoffen, ■vlogen was. Intusschen »mevr. Schmidtz" was er nog en deze werd tot betaling aange-, sproken. Heel leuk gaf deze dame daarop een wissel van f 12000 op een bankierskan toor te Amsterdam in betaling, doch toen er naar dat kantoor getelegrafeerd werd, of een dergelijke wissel gehonoreerd zou worden, bekwam men tot antwoord, dat de trekker (Schmidtz) volstrekt niet bekend was. Natuurlijk kwam de Politie bij de zaak te pasdrie heeren van de Rotterdamsche Rechtbank arriveerden en de dame werd ingenomen. Thans kwam het uit, dat zij niet mevrouw S.maar mejuffr. E. heette, en dat zij, zooals zij verzekerde, zelve door den zich noemenden Schmidtz, dien zij pas kort geleden had leeren kennen, was be drogen. Hoe dit zij, mej. wed. d. H. die haar geld kwijt is, haar zoon en eenige leveranciers (o. a. iemand, die een gouden horloge gele verd had) zullen den naam van Schnidtz met een zwarte kool aanteekenen en wel niet weder zooveel heil verwachten van schat rijke vreemdelingen." Zooals wij weten heeft van 20 tot 23 dezer te Utrecht wederom een feest plaats nl> het Xle Nederlandsch Nationaal Zangers feest, te geven door de liedertafel Aurora. Daar de feestwijzer verschenen en verkrijg baar gesteld is, melden wij alleen dat 26 lie dertafels en 10 solo-kwartetten aan den wed strijd zullen deelnemen. Het programma bevat verder voor: Vrij dag 20 Juni, 's avonds ontvangst der lieder tafels, repetitie.1 Zaterdag 21: te 10 uren groote repetitie, te 7 uren concert der lieder tafels, vauxhallZondag 22: solo-kwartet wedstrijd, matinee musicale, concert der liedertafelsvuurwerk, vauxhall en bal. Maandag 23matiné mugicale en concert van het Saksisch grenadierrégiment-muziek korps, vuurwerk en vauxhall. Onder het programma van het Dresdene? korps merken wij op een splinternieuw stuk getiteldDie Deutschen vor Paris", grosses Tongemalde, gecomponeerd door den directeur Trenkler. In de zooveel geruchtmakende zaak van A. K. te Burg op Texejl, die als krank zinnig naar Meerenberg is' vervoerd, zijn reeds verscheidene personen als getuigen voor den rechter-commisiWis te Alkmaar gedagvaard en gehoord. t Schiijntdat de Schah van Perzië en zijn geveJig gedurende hun verblijf te Berlijn tKfch ook nog aan iets anders hun aandacht hebben geschonken dan alleen aan feesten en balletten. Immers men verneemt dat ver- scheidenen spoorwegbeambten en wegbouw- kundigen door schitterende beloften zijn overgehaald zich naar Perzië te begeven. Ook moeten twee Berlijnsche modisten door den Schah zijn geëngageerd; waarschijn lijk deed hij dit om zijne vrouwen weer met zich te verzoenen. 't Bevestigt zich dat de Sultan van Turkije een nieuwen firman heeft uitgevaardigd waarbij de vroegere privilegiën van den Khedive, wat betreft het binnenlandsch be stuur, worden gehandhaafd. De onderkoning ontvangt daarenboven verlof handelsverdra gen te sluiten alsmede verdragen met de vreemde Mogendheden tot regeling der be trekkingen van Egyptische onderdanen in het buitenland. Eindelijk wordt de Khedive gemachtigd alle maatregelen te nemen, noodzakelijk tot verdediging des lands en zooveel troepen te wapenen als hij zelf noo- dig acht. Pantserschepen evenwel mag hij zich eerst aanschaffen, na de toestemming der Porte te hebben verkregen. Nicolas Salmeron is tot voorz. der Cortes gekozen met 176 stemmen, tegen 74, welke op den heer Figueras werden uitge bracht. In het programma van het gouver nement wordt het beginsel van scheiding van Kerk en Staat verkondigd. Het bericht wordt tegengesproken dat er nieuwe geheime circulaires van de heeren Beulé en De Broglie zoudeu zijn ontdekt. Het Rapport van den heer Baragnon over de aanvrage van generaal Ladmirault om Ranc te vervolgen, concludeert tot het verleenen van 't verlof. Ranc is naar Londen gevlucht, om eene preventieve gevangenschap te ontgaan. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Nijkerk H. Bas, te Poortvliet; te Wagen borgen P. J. Hermante Baarn en Eembruggete Lin- schoten W. A. J. Lucas, te Vaassente Staphorst H. J. P. van der Linden, te Hoevelaken. Aangenomen: naar Austerlitz door H. W. Brandt, te Hoogland. Bedankt voor Ravenswaay door II. W. van Lindonk, te Leusden; voor Terkaple en Akmarijp door H. van der Menlen, te Yuursche. Drietal te Utrecht: A. H. de Hartog, te Rotterdam; J. Vermeer, te Zwolle en J. Geselschap, te Delfshaven. Drietal te Haarlem: J. H. L. Roozemeijer, te Utrecht; E. T. Kruyff, te Velp en II. Smeding, te Nederhorst den Berg. R.-Kath. Kerk. De aartsbisschop van Utrecht heeft aan den Heer J. J. Putman eervol ontslag verleend als pastoor der O. L. Vroit- wekerk te Utrechten in zijne plaats benoemd den heer J. i B. Smit, kanunniken pastoor te Hilversum; voorts tot pastoor te Hilversum den heer C. lt. Vermolen, pastoor te Naarden, en tot pastoor te Naardeu den heer P. A. P. Hol land, kapellaan te Utrecht. Gepromoveerd te Utrecht tot doktor in de wis- en natuurkundena verdediging van een acad. proefschrift „proeven met den termo-analysator", de heer E. H. Wijn- kes, geb. te Zwolletot doctor in de rechten, na verdediging van een specimen literaruin inaugurale, exhibens de Lucio Valexio Aureliano disquisitionem historicum", de heer N. H. J. Koker, geb. te Broek in Waterland. Z. M. heeft Dr. J. A. Wijnne, rector van het gymn. tc Groningen benoemd tot hoogl. in de facult. van bespiege lende wijsbegeerte en letteren aan de hoogesch. te Utrecht. Zaterdagmorgen en middag werd de algemeene vergadc- ring der Verecniging voorVolkosnderwijsalhiergchouden.il Het publiek was zeer schraal vertegenwoordigd en de verga-1 dering bestoud slechts uit een 20tal afgevaardigden der verschillende afdeelingeu. Na de toespraak van den algc- meencn Voorzitter hield de vergadering zich met de rege ling van eenige. huishoudelijke zaken bezig, waarna zij over ging tot de bespreking der punten van beschrijving. Na meer of minder belangrijk debat werden de volgende beslui ten genomen lo. Aan de Regeering een gemotiveerd adres te richten waarbij op uitbreiding der bestaande en oprichting van nieuwe kweekscholen zal worden aangedrongen. 2o. Aau eene commissie bestaande uit de heeren Van Voorthuizen, Pekelharing en B. ter Haar het ontwerpen van een wet op de invoering van den leerplicht op te dragen. 3o. Het ledental van het Hoofdbestuur van 9 op 7 terug te brengen. 4o. Aan de Regeering te verzoeken spoedig een wet op de bewaarscholen in te dienen. Door enkele leden werd het steeds petitioneeren afge keurd en den wensch uitgesproken dat men, nu men van dezen Minister en van deze Kamer zoo weinig te hopen had, I den toestand van ons onderwijs duidelijk zoude teekenen voor ons volk, opdat de volksov ertuiging ten slotte tot de invoering van talrijke verbeteringen zoude dwingen. Bevallen van een ZOON Vrouwe G. A. VAN HOYTEMA VAN HARENCAKSPEL. De Heer en Mevrouw SLUITER SUERMONDT betuigen hunnen har- telijken dank voor de vele blijken van belangstelling bij de geboorte van hun nen Zoon ondervonden. Ten spoedigste wordt gevraagd op eene BLEEKERIJ eene flinke heldere MEID tegen 90, loon met verval. Adres franco onder letter B bij den Boekhan delaar A. OPHORST te Wageningen. De Notaris VAN WIE- r'riP^ RINGEN te Woudenbergj zal op Woensdag 2 Juli 1873, voormiddags 11 uur, in het loge-l ment de Hoolevoetnabij Scherpenzeel publiek verkoopen, in 5 perceelen: Eene BOERENHOFSTEDE met Bouw en Weilanden staande en gelegen onder J Leersum en Woudenberg, ter grootte van 15 hectaren 5 aren 85 centiarenbene vens 8 perceelen uitmuntende ROGGE op de gemelde landen te velde staande. Breeder bij billetten en nadere in- lichtingen te bekomen ten kantore van genoemden Notaris. Heden verschijnt bjj A. M. SLOTHOUWER alhier: voor over de vrij gevolgd naar het Franseh van Prof. GEORGE VILLE. Met eene groote uitslaande Plaat. Prijs 60 Cent. Gedrukt hij G. W. Boonstra.

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1873 | | pagina 4